TLAČOVÉ SPRÁVYAKTUALIZOVANÉ: 01-05-2015 10:00

Polícia začala v súvislosti s autonehodou v Pravenci trestné stíhanie

Policajný vyšetrovateľ z Prievidze začal v súvislosti s nehodou pri Pravenci, pri ktorej 24. marca 2015 zahynula 64-ročná Prievidžanka, trestné stíhanie pre zločin usmrtenia.

K tragickej dopravnej nehode došlo v utorok, krátko po 12.15 h, na ceste I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Pravencom.

Pravenec 25. marca (TASR) - Policajný vyšetrovateľ z Prievidze začal v súvislosti s utorňajšou (24.3.) nehodou pri Pravenci, pri ktorej zahynula 64-ročná Prievidžanka, trestné stíhanie pre zločin usmrtenia. Informovala o tom dnes trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

K tragickej dopravnej nehode došlo v utorok, krátko po 12.15 h, na ceste I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Pravencom. "Štyridsaťsedemročný Silvester na vozidle Seat Cordoba Vario v dôsledku požitia alkoholu nezvládol na rovnej ceste riadenie, prešiel do protismeru a narazil do stromového porastu a stĺpov oplotenia pozemku nachádzajúceho sa vedľa cesty. Pri náraze na mieste zahynula jeho 64-ročná spolujazdkyňa Bibiana z Prievidze. Silvester utrpel ľahké zranenie," pripomenula Antalová. Ako doplnila, vodiča policajti na mieste podrobili dychovej skúške s výsledkom 2,25 promile, opakovaná dychová skúška krátko pred 13.00 h mala ešte vyššiu hodnotu, a to až 2,58 promile alkoholu. "Na vozidle vznikla škoda asi 3300 eur, na oplotení asi 200 eur," vyčíslila. Na mieste dopravnej nehody bol prítomný aj súdny znalec z odboru cestná doprava. Dopravná nehoda je naďalej v štádiu vyšetrovania.

ulozisko.sk


AKTUALIZOVANÉ: 05-03-2011 13:44

Auto skončilo v priehrade, dvaja mladí ľudia zahynuli

Cesta Handlovčanov za zábavou sa skončila tragédiou. Z päťčlennej posádky zachránili policajti len troch.

NITRIANSKE RUDNO. V piatok večer sa pri Nitrianskom Rudne stala mimoriadne tragická dopravná nehoda.

Partia mladých ľudí z Handlovej sa na štyroch vozidlách vybrala za zábavou. Podľa našich informácií na hrádzi priehrady v Nitrianskom Rudne posledné zo štyroch áut začalo predbiehať, pričom prvé chcelo v tom momente odbočiť doľava. Došlo k stretu vozidiel a predbiehajúce vyletelo cez betónovú zábranu a skončilo vo vode priehrady. Ponorená bola predná časť auta.

Päťčlennú posádku sa snažili vyslobodiť z vozidla policajti z Nitrianskeho Rudna. Vodič, 19-ročný mladík z Handlovej, bol na mieste mŕtvy. Zachrániť sa nepodarilo ani jeho o rok mladšiu spolujazdkyňu, ktorá sedela vpredu. Ďalší traja ľudia vyviazli z nehody s ľahšími zraneniami.

„Príčiny dopravnej nehody zatiaľ vyšetrujeme," povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Dianka a Roman

Dianka

Miesto tragédie, kde vyhasli 2 nevinné životy mladých ľudí


Foto: Martin Kukučka


Bratislava 3.12.2010

Zdroj: Slovenská Asociácia Pohrebných a Kremačných Služieb

Pohrebný zákon č.131/2010 Z.z. avizuje veľké zmeny.

Vo štvrtok 2.12.2010 o 20 hod. prebehla v Slovenskom rozhlase v relácii ,,Kontakty ´´ zaoberajúca sa novelou pohrebného zákona č. 131 Zz. SR. K problematike sa vyjadrovali a na poslucháčske otázky odpovedali Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb a Mgr.Marcela Virágová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Novela pohrebného zákona vo svojej podobe prísnejšie špecifikuje pravidlá pre činnosť pohrebných služieb, čo by malo byť prínosom v tejto oblasti, prínosom pre ľudí, ktorí sú v týchto pohnutých chvíľach v rámci svojich emócií odkázaní na jednotlivých poskytovateľov z radov pohrebných služieb.

Okrem otázok zaoberajúcich sa fyzickým fungovaním pohrebnej služby v duchu nového zákona, ako bol spomenutý počet zamestnancov, výbava vozidiel, a pod. sa vďaka zámeru redaktora a fundovaným odpovediam účastníkov viedla diskusia v živom duchu. Na pretras prišli otázky podmienok prevozu zosnulého zo zahraničia, otázky pôsobnosti jednotlivých pohrebných služieb v zariadeniach, kde spravidla človek vysokého veku svoj život končí, práva zdravotníckych pracovníkov, povinnosti zariadení po skonaní človeka. Poslucháč sa tak mohol on-line dozvedieť veľa nových informácií, ktoré by mu mali byť dostupné v každej pohrebnej službe, ktorá poskytuje servis na asociáciou garantovanej úrovni, a s ktorými by mal byť v rámci miestneho zastupiteľstva oboznámený pri takých udalostiach, ako je úmrtie v rodine.

Na záver relácie moderátor otvoril pole pre širokú verejnosť. Mailom, sms-kou či priamym telefonickým dotazom sa na odborníkov v tejto oblasti mohol obrátiť každý občan SR. Otázka striedala otázku, aktéri diskusie nestíhali odpovedať. Poslucháč zo západného Slovenska chcel vedieť, kde novelu Zákona o pohrebníctve nájde v plnom znení. Okrem priamej rady, ho chceme ubezpečiť, že Zákon bude uvedený i na stránke Asociácie, ako dôležitý a kódexový dokument. Po všeobecnejších otázkach bez konkretizovania miesta, prišla reakcia poslucháčky, ktorej ležalo na srdci pohrebníctvo a jeho vedenie v hlavnom meste. Žiaľ bola až príliš konkrétna na to, aby som mohol jej reakciu odcitovať v plnom znení. Môžeme ju však ubezpečiť, že jej pripomienky bude asociácia brať na zreteľ a urobí všetko preto, aby sa s danou situáciu začali veci riešiť.

Vcelku možno povedať, že rozhovor s odborníkmi na danú tému ľudí zaujal nad očakávanie. Svedčia o tom reakcie v rámci problematiky, za ktoré im chceme poďakovať. Pripravujeme v budúcnosti mnohé zmeny, ktoré informovanosť verejnosti posilní, ktoré im dajú do ruky argumenty tak potrebné v tých najťažších chvíľach, aby vtedy i roky potom vedeli, na čej strane stojí zákon.
Zdroj: http://prievidza.sme.sk/c/5169944/rodina-z-prievidze-zazila-pohreb-ako-z-hororu.html
Rodina z Prievidze zažila pohreb ako z hororu

O dôstojnej poslednej rozlúčke so svojím otcom mohla Alena Kruppová len snívať. Hrobári chceli truhlu s nebohým do úzkej jamy natlačiť postojačky a dole hlavou.

PRIEVIDZA. Prievidžanke pred Vianocami umrel otec. Zmierila sa s tým, že bude mať smutné sviatky. Netušila však, že pohreb jej otca bude pripomínať hororové scény. Odchádzali od jamy Rodina pochovala Alojza Čierneho (82) tri dni pred Vianocami. Na otrasný zážitok z prievidzského cintorína tak ľahko nezabudnú.

„Po obrade sme sa presunuli k vykopanej jame, kde sme s hrôzou zistili, že je priúzka," spomína dcéra nebohého Alena Kruppová. Hrobári nemohli rakvu do hrobu dostať. Podľa pozostalých sa ju tam snažili doslova natlačiť pomocou dosiek.


Alojza Čierneho z tohto sveta odprevadili nedôstojne. Truhla sa im v hrobe vzpriečila a ostala v jame stáť takmer vo zvislej polohe. „Oni tam chceli otca pochovať postojačky a tvárou k zemi," nechápavo krúti hlavou Alena.

Príbuzní stojaci okolo hrobu začali kričať, aby rakvu vytiahli a nech ju do hrobu uložia tak, ako majú. Tá tam však bola taká natlačená, že ju hrobári nemohli vybrať. Keď sa im to podarilo, na žiadosť rodiny truhlu otvorili, aby nebohého narovnali. Priamo počas smútočného obradu museli jamu rozšíriť a truhlu celú od blata do nej uložili až na druhýkrát. Smútiaci na to v mraze čakali dvadsať minút. „Všetky tieto hrôzy sa diali priamo pred očami pozostalých," tvrdí Alena.

„Bola to katastrofa. Malé dieťa by videlo, že jama je malá," tvrdí opatrovateľka nebohého Libuša Mendelová. Podľa jej slov ľudia po nechutnom predstavení hrobárov od jamy doslova utekali. Mnohí ten pohľad psychicky nezvládli.

Vinu si prehadzujú pohrebníctva

Alena Kruppová tvrdí, že ešte doobeda v deň pohrebu nebol hrob vykopaný. „Bol sa tam pozrieť môj brat a našiel len meter hlbokú jamu plnú vody. Už vtedy sme hrobárov upozorňovali, že hrob je priúzky. Oni nás však odbili, že do obradu bude všetko v poriadku," spomína.

Prípravu nebohého a prevoz na cintorín zabezpečovala pohrebná služba Susan, o výkopové práce a uloženie tela do zeme sa však už starala prievidzská spoločnosť Tezas.


Truhla bola podľa konateľa Tezasu atypická a nadrozmerná. Foto: SUSAN


Konateľ Tezasu Ladislav Chrenko tvrdí, že truhla bola nadrozmerná a hrobárov na to nikto neupozornil. Andrej Komžík z druhého pohrebníctva sa však bráni, že išlo o tradičné rozmery. „Je to nezmysel. Mali si vopred zistiť, akú jamu treba vykopať," myslí si.

Spoločnosti hádžu vinu jedna na druhú. Podľa smerníc Tezasu mali byť pozostatky v dome smútku tri hodiny pred obradom, Komžík ale oponuje, že interné pravidlá Tezasu sa na ich spoločnosť nevzťahujú. „Truhlu sme priviezli v dostatočnom predstihu, mali dosť času hrob rozšíriť," tvrdí.

Na zlyhanie komunikácie medzi dvoma konkurentmi napokon doplatila rodina Aleny Kruppovej. „Niečo také neprajem zažiť nikomu. Ten strašný obraz budem mať pred očami do konca života. Takýto nedôstojný odchod si nezaslúži žiadny človek," povedala. Dodala, že od konateľa Tezasu sa nedočkala ospravedlnenia, ani návrhu, ako chybu aspoň z časti odčiniť.

Ladislav Chrenko tvrdí, že sa vinní necítia, napriek tomu sa rodine ospravedlnil. „Pani reagovala hystericky, nebolo všetko tak, ako tvrdí. Sme jej ale ochotní ponúknuť finančné vyrovnanie," uzavrel.

Čítajte viac: http://prievidza.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=5169944#ixzz0esTjKYMC
Celá diskusia k príspevku: http://prievidza.sme.sk/diskusie/1613315/1/Rodina-z-Prievidze-zazila-pohreb-ako-z-hororu.htmlTRENČÍN, 16.januára .2010. SITA
O trenčiansky cintorín sa bude starať súkromník !

Cintoríny mala doposiaľ v správe mestská spoločnosť. Firma z Partizánskeho ponúkla svoje služby omnoho lacnejšie. TRENČÍN 16. januára (WEBNOVINY) – O trenčianske cintoríny sa od 1. februára bude starať súkromník. Mestskí poslanci ešte v decembri schválili, že prevádzku pohrebísk bude mať na starosti firma Dvonč z Partizánskeho. Samospráva zároveň firme dáva za 1 276 € ročne do prevádzky päť mestských domov smútku a obradných siení. Mesto v posledných rokoch viacero činností prenieslo na súkromné firmy s odôvodnením zefektívniť služby. Prevádzka mestských cintorínov súkromnou firmou mestu ušetrí až 110 tisíc € ročne. O cintoríny sa doposiaľ staralo Mestské hospodárstvo a správa lesov. Mestská spoločnosť podľa primátora Branislava Cellera (SDKÚ-DS) na cintorínske a pohrebné služby ročne minula 140-tisíc €. Súkromná spoločnosť, ktorá vzišla zo súťaže, rovnaké služby ponúka len za 29-tisíc €. Celler uviedol, že mestu sa ponuka zdala až príliš nízka. “Využili sme aj možnosti zákona a požiadali sme uchádzača, aby nám tú cenu zdôvodnil a okomentoval, či nebodaj nedošlo k nejakému omylu, alebo niečomu takému. A jednoducho sme dostali vysvetlenie s tým, že tento subjekt si za cenami stojí,” povedal. Mesto s firmou uzavrelo zmluvu na dobu neurčitú.Zdroj: TASR 13. decembra 2009
Kvôli sporom prišlo mesto Nitra dočasne o krematórium

Krematórium v Nitre už viac ako týždeň nefunguje. Stalo sa tak po tom, ako ho mesto prenajalo spoločnosti, ktorá nevlastní kremačnú pec a zrušilo nájom firme, ktorej kremačná technológia patrí.Spory oboch spoločností celkom zablokovali činnosť krematória a pohrebné služby musia nebožtíkov voziť na kremáciu do Nových Zámkov, Levíc i Bratislavy. Súdne spory hrozia aj mestu, ktoré prostredníctvom Mestských služieb krematórium prenajíma. Situácia sa skomplikovala po tom, ako mesto pre neuhradené faktúry za energie vypovedalo nájomnú zmluvu pôvodnému prevádzkovateľovi nitrianskeho krematória, ktorým bola spoločnosť PSKS, s.r.o. Nitrianske Mestské služby následne podpísali zmluvu o budúcej nájomnej zmluve s firmou Funeko-Enviro, s.r.o., pričom uzatvorenie riadnej nájomnej zmluvy malo byť podmienené získaním kremačného zariadenia. Spoločnosť Funeko-Enviro mala podľa mestských poslancov získať do svojho vlastníctva kremačnú technológiu v nitrianskom krematóriu, na ktorú si uplatnila záložné právo Všeobecná úverová banka (VÚB). Tá si takýmto spôsobom riešila svoje pohľadávky voči pôvodnému prevádzkovateľovi, firme PSKS, s.r.o. Túto podmienku sa však Funeko-Enviro nepodarilo splniť, pretože spoločnosti PSKS sa kremačnú technológiu podarilo od banky získať späť do svojho vlastníctva. Mestské služby napriek tomu s Funeko-Enviro nájomnú zmluvu podpísali. Jej platnosť teraz napadla spoločnosť PSKS a na poslednom rokovaní zastupiteľstva ju spochybnili aj mestskí poslanci. V súčasnosti je teda vlastníkom kremačnej technológie firma PSKS, priestory kde sa pec nachádza má zasa v prenájme Funeko-Enviro. Táto spoločnosť v decembri prevzala priestory. "Takmer z nich vyhnali zamestnancov, ktorí ani nemali kedy poriadne usporiadať urny," vyhlásil právny zástupca PSKS. Zároveň vyzval mestských poslancov, aby umožnili využívať krematórium pôvodnému prevádzkovateľovi, ktorý je vlastníkom kremačnej pece. Na vysoké náklady spojené s prenájmom krematória sa však odvoláva aj Funeko-Enviro, ktorá už kúpila novú kremačnú pec. Obe firmy sa teraz mestu vyhrážajú súdom, ktoré unáhleným podpisom nájomnej zmluvy situáciu skomplikovalo. "Urobili sme tento krok skôr, ako bolo treba, ešte pred rozhodnutím VÚB o ukončení záložného práva na kremačnú pec, ktorá sa opätovne stala vlastníctvom PSKS," uviedol nitriansky viceprimátor Štefan Štefek. Podľa mestského poslanca Ferdinanda Víteka uznesenie mestského zastupiteľstva zaväzovalo Funeko-Enviro odkúpiť do svojho vlastníctva pôvodnú pec nainštalovanú v krematórium. "Považujem nájomnú zmluvu bez kúpy pôvodnej kremačnej technológie za neplatnú a spoločnosť Funeko-Enviro sa nemá čo vyhrážať," skonštatoval. O vypovedaní nájomnej zmluvy s novým nájomníkom uvažuje aj nitriansky primátor Jozef Dvonč. "Je nezmyselné, aby Funeko-Enviro vybúrala štvorročnú kremačnú pec a osadila tam svoju novú. Považujem túto zmluvu za nevýhodnú. Musíme ju však najskôr podrobiť právnej analýze, a potom rozhodnúť o ďalších krokoch. Obávam sa však, že sa súdnemu sporu nevyhneme," uviedol Dvonč. Nitriansky primátor chce vyvodiť osobnú zodpovednosť aj voči riaditeľovi Mestských služieb, ktorý podľa jeho slov nemal v komplikovanej situácii nájomnú zmluvu podpisovať.